Spis treści
Szkolenie finansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Budowa systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.
Realizacja projektu ma na celu przeciwdziałanie zjawisku patologii społecznej, jakim jest przemoc w rodzinie. Naszym celem jest budowa systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprzez działanie w trzech obszarach:
· instytucjonalnym - działania na rzecz służb pomagających oraz stworzenie podstaw do współdziałania służb zajmujących się obszarem przemocy w rodzinie,
· działania na rzecz osób poszkodowanych, a więc ofiar przemocy w rodzinie i ich dzieci w formie zajęć socjo i psychoedukacyjnych oraz konsultacji ze specjalistami,
działania informacyjne mające na celu z jednej strony uświadomienie społeczeństwu faktu i skali problemu, jakim jest przemoc w rodzinie, z drugiej zaś strony pozwalające na rozpowszechnienie informacji, gdzie można uzyskać pomoc.
Inicjatywa budowy systemu pomocy dla ofiar przemocy zrodziła się w sytuacji braku kompleksowego wsparcia i informacji o możliwościach pomocy dla rodzin uwikłanych w przemoc domową. Niezbędne jest zatem stworzenie zintegrowanego systemu pomocy ofiarom oraz ich rodzinom, dążenie do scalenia rozproszonych dotąd działań instytucji tak, aby powstały koalicje na rzecz przeciwdziałania przemocy, skupiające specjalistów z różnych dziedzin, kompetencyjnie i emocjonalnie gotowych do udzielenia pomocy osobom dotkniętym przemocą. Takie zespoły profesjonalistów, najczęściej koalicje gminne, wypracowują własne zasady interwencji i zmierzają do nawiązania współpracy z władzami lokalnymi, jak i pozyskania społecznego poparcia dla podejmowanych działań.
Zasadniczym celem projektu jest stworzenie na gruncie gmin powiatu gorzowskiego systemu współpracy pomiędzy wszystkimi instytucjami i placówkami, których pracownicy mogą zidentyfikować przemoc w rodzinie, potrafią podjąć interwencję i współdziałać w procesie pomocy ofierze i jej rodzinie. Projekt niniejszy zmierza również do poszerzenia poziomu wiedzy na temat przemocy domowej, podniesienia skuteczności działań służb pomagających ofiarom i pracujących ze sprawcami, a także do zwiększenia społecznego zaangażowania w sprawę przeciwdziałania przemocy. Planując projekt doszliśmy do wniosku, że dalsze działania adresowane do mieszkańców i władz gminy wymagają ich uporządkowania oraz osadzenia w realiach istniejących w tym środowisku lokalnym, w taki sposób powstał projekt opierający się na założeniu, iż: przemoc w rodzinie jest na tyle trudnym, skomplikowanym i wieloobszarowym zjawiskiem, że niezbędne jest podejście wielodyscyplinarne, zaś wszelkie rozwiązania muszą mieć charakter systemowy. Tworzenie gminnych systemów przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zadaniem własnym gmin, zaś działania zawarte w projekcie mają charakter nowatorski, a ich głównym celem jest wykreowanie dobrych praktyk w zakresie interdyscyplinarnego podejścia do problemu, jakim jest przemoc w rodzinie.
Celem działań informacyjnych i promocyjnych projektu jest zwiększenie świadomości opinii publicznej dotyczącej realizacji Projektu i jego działań, zwiększenie świadomości opinii publicznej dotyczącej problemu przemocy domowej, a także skuteczne informowanie o możliwościach uzyskania pomocy w tym zakresie. Celom tym służyć będzie współpraca nawiązana z mediami lokalnymi. Uczestnicy wszystkich działań projektu poinformowani będą o jego współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wszystkie materiały i dokumentacja projektu opatrzona będzie zapisem o współfinansowaniu oraz logo FIO.
W ramach wspierania lokalnych inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie
i towarzyszących patologii planujemy zorganizować cykl szkoleń we wszystkich gminach powiatu gorzowskiego. Program szkolenia „Zespoły interdyscyplinarne. Budowa partnerstw instytucjonalnych na rzecz przeciwdziałania przemocy” obejmować będzie:
Dzień 1.
-
Prawo w praktyce – zagadnienia prawne dotyczące przemocy domowej i praktyka ich stosowania (2 godziny) – zajęcia prowadzone przez prawnika
-
Ofiary przemocy – Definicje, rodzaje, mechanizmy przemocy, sytuacja psychologiczna osób doznających przemocy (2 godziny) – zajęcia prowadzone przez specjalistę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
-
Sprawcy przemocy – cykl przemocy, praca ze sprawcą, interwencje, rola sprawcy w rodzinie, formy oddziaływania na sprawcę (2 godziny) - zajęcia prowadzone przez specjalistę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
-
Praktyka stosowania Niebieskich Karty – procedura i wdrażanie (2 godziny) – zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji
Dzień 2.
-
Budowanie zespołów interdyscyplinarnych – współpraca służb w systemie lokalnym, rodzaje zespołów, planowanie pracy w zespole interdyscyplinarnym, praca nad przypadkiem (8 godzin) – Celem zajęć jest zapoznanie z zasadami, celami i metodami pracy zespołów interdyscyplinarnych, uzasadnienie podejścia interdyscyplinarnego łączącego kompetencje osób i służb w pomocy osobom dotkniętym przemocą, pokazanie rozwiązań systemowych oraz nauka pracy w zespołach interdyscyplinarnych - zajęcia prowadzone przez specjalistę ds. zespołów interdyscyplinarnych.
Metody pracy stosowane w ramach szkolenia to:
-
Edukacja (prezentacje)
-
Zajęcia seminaryjno - warsztatowe w trakcie, których w oparciu o przygotowane przypadki (wzięte z doświadczeń naszych i uczestników) nauka pracy interdyscyplinarnej:
-
inicjowanie współpracy
-
wspólne opracowanie strategii z podziałem zadań w zależności od kompetencji
-
wdrażanie, realizacja i monitorowanie tej strategii.
-
Analiza materiału filmowego
-
Ćwiczenia symulacyjne
-
Analiza kazusów